Regionalna Konferencja KMO


 

23 lutego w gościnnych pomieszczeniach Uniwersytetu Rzeszowskiego, odbyła się Regionalna Konferencja "Klub Młodego Odkrywcy – dlaczego warto dołączyć do międzynarodowego programu edukacyjnego koordynowanego przez Centrum Nauki Kopernik" zorganizowana przez Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Centrum Nauki Kopernik oraz Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy ExploRes.

 

Celem konferencji było zaprezentowanie misji Klubów Młodego Odkrywcy, jaką jest rozwijanie umiejętności dzieci i młodzieży poprzez osobiste i wspólne doświadczanie nauki oraz stosowanie metody badawczej w praktyce pedagogicznej. Kluby stanowią jedno z modelowych rozwiązań edukacyjnych wypracowanych w Polsce przez nauczycieli przedmiotów przyrodniczych. Podniesienie jakości edukacji matematycznej, przyrodniczej i informatycznej jest to jeden z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2017/2018.

 

Siedmiogodzinna Konferencja składała się z trzech, powiązanych ze sobą części zarówno plenarnych jak i warsztatowych. Uczestniczyło w niej prawie stu nauczycieli oraz dyrektorów szkół z całego Podkarpacia.

 

Konferencję otworzyła Pani Małgorzata Rauch, Podkarpacki Kurator Oświaty oraz prorektor Uniwersytetu Rzeszowskiego dr hab. prof. UR Grzegorz Ślusarz, który powitał przybyłych w murach uczelni.

 

Część pierwsza Konferencji pod nazwą "KMO - co to jest" służyła prezentacji Programu KMO przez pania Zuzannę Michalską - koordynatorkę Programu KMO w CN Kopernik oraz Tomasza Michalskiego, prezesa Stowarzyszenia ExploRes - regionalnego koordynatora KMO. Prelegencji penia programu, jego misję, zasady funkcjonowania klubów oraz działania w ramach programu, zarówno te na forum ogólnopolskim jak i prowadzone lokalnie na terenie Podkarpacia przez Stowarzyszenie ExploRes.

 

Druga część Konferencji pod nazwą "KMO - jak to zrobić" była prawie półtoragodzinnym panelem dyskusyjnym, który poprowadził pan Grzegorz Boratyn, dziennikarz TVP. Panelistami byli zaś:
- Małgorzata Rauch - Podkarpacki Kurator Oświaty,
- Zuzanna Michalska - koordynatorka Programu KMO w Centrum Nauki Kopernik,
- Tomasz Michalski - prezes Stowarzyszenia ExploRes - koordynatora regionalnego KMO,
- Aneta Jabłońska - Opiekunka Klubu KMO ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Przemyślu,
- Anna Zając - Opiekunka Klubu KMO z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kańczudze.
Podczas panelu, który dotyczył preznetacji dobrych praktych, rozwiązywania problemów pojawiających się podczas działalności klubu oraz omówienia sukcesów i zagrożeń ucze uczestnicy z sali, któzy zadawali pytania i włączali sie do dyskusji.

 

Trzecia część konferencji pod nazwą "KMO- jak to działa" była sesją warsztatową w której wzięło udział łącznie 60 osób w trzech niezależnych grupach. Warsztaty miały za zadnie pokaząc jak można za pomocą prostych i nie kosztownych metod prowadzic zajęcia. Sesja warsztatowa cieszyła się ogromną popularnością wśród przybyłych a szczególne miejsce zajmował warsztat dotyczący majsterkowania. Odbyły sie następujące warsztaty tematyczne:

 

WARSZTAT nr 1 –  „Papierowe Rakiety” podczas którego uczestnicy sami zaprojektowali, zbudowali i wysłali swoje rakiety w powietrze. "Projektanci dowiedzieli się jakie parametry konstrukcji decydują o trajektorii lotu. Jak na nie wpłynąć? Co pozwala wzbić im się nad powierzchnię Ziemi, a nawet uciec z naszej planety? Cały proces mogą później powtórzyć razem z uczniami dzięki prostym, papierowym kadłubom. Warsztat odbył się przy współpracy z Biurem Edukacji Kosmicznej ESERO.
 
WARSZTAT nr 2 – „Konstruktorzy Marzeń” podczas którego uczestnicy zapoznali się z najnowszym projektem programu KMO związanym z majsterkowaniem oraz kształtowaniem zdolności manualnych. "Oswoili" podstawowe narzędzia takie jak piła do drewna, śrubokręt, czy młotek i zobaczyli jak można połączyć to z drobną elektroniką. Myslą przewodnią było, że można robić to również przy niewielkim nakładzie pieniężnym z prostymi narzędziami. Przedyskutowano także jak dostosować projekt do potrzeb i od zera zbudować „makerspace” w szkołach. Warsztat odbywa się we współpracy z firmą Boeing.
 
WARSZTAT nr 3 – „Nauka w Puszce” podczas którego uczestnicy wcielili się w naukowców i zbadali tajemnicze przedmioty. Następnie zorganizowali „konferencję naukową”, podczas której odbyła się dyskusja na temat przeprowadzonych badań. Celem warsztatu było zrozumienie istoty nauki oraz granic poznania, określenie jakie kompetencje cechują naukowców oraz jak i gdzie można je nabyć.
 
 
 

Podczas przerw w trakcie Konferencji nad dobrym, naukowym klimatem czuwał niezawodny Tomek Madej, którego "magiczny" Science Busking wzbudzał wielkie zainteresowanie uczestników. Konferencję prowadziła zaś jak zawsze uśmiechnięta i doskonale przygotowana Kasia Ruszała. Swój wkład wnieśli Ewa Wójcik koordynatorka Biura Konferencji oraz dwójka wolontariuszy Kuba i Kamila Witkowscy. Dziękujemy!