23 lutego w gościnnych pomieszczeniach Uniwersytetu Rzeszowskiego, odbyła się Regionalna Konferencja "Klub Młodego Odkrywcy – dlaczego warto dołączyć do międzynarodowego programu edukacyjnego koordynowanego przez Centrum Nauki Kopernik" zorganizowana przez Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Centrum Nauki Kopernik oraz Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy ExploRes.
Celem konferencji było zaprezentowanie misji Klubów Młodego Odkrywcy, jaką jest rozwijanie umiejętności dzieci i młodzieży poprzez osobiste i wspólne doświadczanie nauki oraz stosowanie metody badawczej w praktyce pedagogicznej. Kluby stanowią jedno z modelowych rozwiązań edukacyjnych wypracowanych w Polsce przez nauczycieli przedmiotów przyrodniczych. Podniesienie jakości edukacji matematycznej, przyrodniczej i informatycznej jest to jeden z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2017/2018.
Siedmiogodzinna Konferencja składała się z trzech, powiązanych ze sobą części zarówno plenarnych jak i warsztatowych. Uczestniczyło w niej prawie stu nauczycieli oraz dyrektorów szkół z całego Podkarpacia.
Konferencję otworzyła Pani Małgorzata Rauch, Podkarpacki Kurator Oświaty oraz prorektor Uniwersytetu Rzeszowskiego dr hab. prof. UR Grzegorz Ślusarz, który powitał przybyłych w murach uczelni.
Część pierwsza Konferencji pod nazwą "KMO - co to jest" służyła prezentacji Programu KMO przez pania Zuzannę Michalską - koordynatorkę Programu KMO w CN Kopernik oraz Tomasza Michalskiego, prezesa Stowarzyszenia ExploRes - regionalnego koordynatora KMO. Prelegencji penia programu, jego misję, zasady funkcjonowania klubów oraz działania w ramach programu, zarówno te na forum ogólnopolskim jak i prowadzone lokalnie na terenie Podkarpacia przez Stowarzyszenie ExploRes.
Druga część Konferencji pod nazwą "KMO - jak to zrobić" była prawie półtoragodzinnym panelem dyskusyjnym, który poprowadził pan Grzegorz Boratyn, dziennikarz TVP. Panelistami byli zaś:
- Małgorzata Rauch - Podkarpacki Kurator Oświaty,
- Zuzanna Michalska - koordynatorka Programu KMO w Centrum Nauki Kopernik,
- Tomasz Michalski - prezes Stowarzyszenia ExploRes - koordynatora regionalnego KMO,
- Aneta Jabłońska - Opiekunka Klubu KMO ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Przemyślu,
- Anna Zając - Opiekunka Klubu KMO z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kańczudze.
Podczas panelu, który dotyczył preznetacji dobrych praktych, rozwiązywania problemów pojawiających się podczas działalności klubu oraz omówienia sukcesów i zagrożeń ucze uczestnicy z sali, któzy zadawali pytania i włączali sie do dyskusji.
Trzecia część konferencji pod nazwą "KMO- jak to działa" była sesją warsztatową w której wzięło udział łącznie 60 osób w trzech niezależnych grupach. Warsztaty miały za zadnie pokaząc jak można za pomocą prostych i nie kosztownych metod prowadzic zajęcia. Sesja warsztatowa cieszyła się ogromną popularnością wśród przybyłych a szczególne miejsce zajmował warsztat dotyczący majsterkowania. Odbyły sie następujące warsztaty tematyczne:
Podczas przerw w trakcie Konferencji nad dobrym, naukowym klimatem czuwał niezawodny Tomek Madej, którego "magiczny" Science Busking wzbudzał wielkie zainteresowanie uczestników. Konferencję prowadziła zaś jak zawsze uśmiechnięta i doskonale przygotowana Kasia Ruszała. Swój wkład wnieśli Ewa Wójcik koordynatorka Biura Konferencji oraz dwójka wolontariuszy Kuba i Kamila Witkowscy. Dziękujemy!