Festiwal Nauki "Eksploracje" w Lubaczowie


Po raz pierwszy zrealizowaliśmy, nowy, autorski projekt edukacyjny pod nazwą Festiwal Nauki „Eksploracje”. Zadebiutowaliśmy w Lubaczowie, w Zespole Szkół im gen. Kustronia. Dwudniowa impreza, w dniach 23 i 24 marca, była jednym z najważniejszych wydarzeń Dni Otwartych szkoły. Festiwal składał się z dwóch części; niedzielnej, otwartej dla mieszkańców miasta oraz drugiej, poniedziałkowej w której uczestniczyli uczniowie gimnazjów z powiatu lubaczowskiego.

 
Zorganizowaliśmy łącznie 10 stoisk w tym trzy własne.
 
Pierwszym było mini centrum nauki składające się z eksponatów wystawy „Jak i Dlaczego” uzupełnionej dmuchawą oraz rozkładanym modelem ludzkiej czaszki.
 
Drugie to zespół multimedialnych stoisk na których zaprezentowaliśmy kosmiczne zdjęcia 3D udostępnione przez Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, film „Układ” o projekcie wizualizacji Układu Słonecznego wyprodukowany przez ExploRes i firmę Polimedia, oraz film „Tajemnice DNA” autorstwa Instytutu Fizyki Jądrowej z Krakowa.
 
Trzecim naszym stoiskiem była ekspozycja prac plastycznych i fotograficznych, które wzięły udział oraz zostały nagrodzone w dwóch konkursach; „Foto Odkrywców” (2012) oraz „Sztuka Odkrywców” (2013). Konkursy te towarzyszyły odpowiednio trzeciemu i czwartemu Interaktywnemu Piknikowi Wiedzy „Dzień Odkrywców”.
 
 
Pozostałe stoiska wystawiły:
  • Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego,
  • Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne z Niepołomic,
  • połączone siły Fundacji Pociąg do Gwiazd i Polskiego Towarzystwa Rakietowego,
  • rzeszowscy Młodzi Robotycy,
  • związany z ExploRes-em, chemiczny NitroGeniusz
  • reprezentujące Uniwersytet Rzeszowski koła naukowe: studentów Instytutu Biotechnologii oraz inżynierii materiałowej Wydziału Matematyczno – Przyrodniczego.
 
Dodatkowym elementem Festiwalu były warsztaty tematyczne, obejmujące matematykę (Muzeum UJ), budowę rakiet (PTR) oaz tematykę rozwoju osobowości (ExploRes). Natomiast na scenie głównej Festiwalu przeprowadzono pokazy związane z aerodynamika (ExploRes) oraz muzyką (Muzeum UJ).
 
Na zewnątrz budynku, astronomowie z Niepołomic ustawili dwa teleskopy do obserwacji słońca co było o tyle zasadne, że pogoda dopisała i obserwacje plam słonecznych dały wiele satysfakcji.
 
Festiwal cieszył się ogromną popularnością wśród mieszkańców Lubaczowa. Tłumy w niedzielę miały okazje przekonać się jak interesująca może być nauka. Naszym celem było zaprezentowanie kilku jej obszarów co zostało przyjęte z dużym zadowoleniem. Pojawiające się opinie o naszym projekcie jednoznacznie wskazywały na dobrą organizację, świetny dobór tematyczny oraz doskonałą pracę animatorów.
 
Nasz Festiwal podobał się bardziej niż ubiegłoroczna impreza z udziałem Centrum Nauki Kopernik. To dla nas duże wyróżnienie i satysfakcja. Dziękujmy!
 
Sprawdził się zatem format Festiwalu Nauki "Eksploracje" i wejdzie na stałe do oferty Stowarzyszenia.
Zamierzamy systematycznie organizować kolejne „Eksploracje” w innych miastach Podkarpacia. Szczegóły niebawem…