• NASZA EKIPA :)
    NASZA EKIPA :)

ExploRes na Kresach

 


"Majowa Strefa Wrażeń" to nazwa imprezy, którą w ramach obchodów "Dni Otwartych Funduszy Europejskich" zorganizował samorząd Województwa Podkarpackiego i Gmina Lubaczów w "Kresowej Osadzie" w Baszni Dolnej koło Lubaczowa.
Impreza odbyła się w słoneczną sobotę 9 maja i zgromadziła tłumy mieszkańców, zarówno z okolic Lubaczowa jak i przybyłych z całego województwa. 


 

Stowarzyszenie ExploRes wzięło udział w wydarzeniu zapewniając stoiska wystawiennicze oraz pokazy naukowe i warsztaty dla licznie odwiedzających imprezę gości. Wraz z naszymi partnerami, Stowarzyszeniem Ekoskop oraz Nitrogeniuszem zaprezentowaliśmy:

  • eksponaty wystawy "Jak i Dlaczego"
  • pokazy zjawisk fizycznych i zabawek z nimi związanych
  • doświadczenia chemiczne
  • pokaz produkcji papieru czerpanego
  • zestaw mikroskopów, lup wraz z preparatami biologicznymi
  • wystawę "Alarm dla Bioróżnorodności"
  • wystawę zdjęć popularnonaukowych

 

Nasze stoiska usytuowane były w tzw "Miasteczku Innowacji" i cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem gości imprezy. Pokazom i doświadczeniom przyglądały się rzesze małych i nieco starszych odkrywców. Oblegane były mikroskopy i eksponaty wystawy. Chętni mogli pobawić się też fizycznymi zabawkami oraz zająć się układankami logicznymi.

 

Naszym gościem, na stoisku był wicemarszałek Wojciech Buczak, którego zaintrygowaliśmy naszymi pokazami. Odwiedzili nas też reporterzy Radia Zamość oraz lokalnej telewizji.

 

Cała, 10-cio osobowa ekipa połączonych sił EksploResu, Ekoskopu oraz Nitrogeniusza z wielkim zaangażowaniem udzielała wyjaśnień, pokazywała eksperymenty oraz preparaty i aktywnie zachęcała do poznawania nauki w interaktywny sposób.

 

To był bardzo udany dzień, kolejna okazja by promować ideę interaktywnej, nieforlanej edukacji oraz nasz cel jakim jest powstanie interdyscyplinarnego Centrum Nauki Eksploratorium. Był to też sprawdzian współpracy ExploResu, Ekoskopu oraz Nitrogeniusza, których oferty wzajemnie się uzupełniają. Sprawdzian zdany na "szóstkę".

 

Autorzy zdjęć: Kasia Ruszała (Ekoskop) i Tomek Michalski (ExploRes)