European Rover Challenge to największe w Europie wydarzenie robotyczno-kosmiczne skierowane do przedstawicieli świata nauki i biznesu, sektora new-tech oraz szerokiej publiczności. Na ERC składają się dwa podstawowe elementy.
 
Przede wszystkim są to cieszące się prestiżem już od pierwszej edycji w 2014 rokuzawody robotów marsjańskich, w których młodzi inżynierowie z całego świata rywalizują w konkurencjach analogicznych do zadań wykonywanych przez łaziki na powierzchni Marsa. Po drugie, wielką atrakcją dla odwiedzających jest strefa Pokazów Naukowo-Technologicznych, czyli prezentacji naukowych przygotowanych przez kilkudziesięciu wystawców, reprezentujących zarówno instytucje naukowe, jak i firmy czy organizacje pozarządowe.
 
Stowarzyszenie ExploRes - Partner wydarzenia, utworzyło wraz z kilkoma współpracującymi z nami organizacjami, specjalną Strefę „Planeta Ziemia” gdzie za pomocą eksponatów, pokazów i mini-warsztatów pokazaliśmy biosferę i cywilizację trzeciej planety Układu Słonecznego.
 
Strefa „Planeta Ziemia” pozwoliła zwiedzającym odkryć tajemnice jak na razie jedynej, znanej nam planety zamieszkałej przez rozwiniętą cywilizację – naszej Ziemi i rozwijającej się na niej od miliardów lat biosfery. Pokazaliśmy budowę anatomiczną człowieka, jego fizjologię a także zaprezentowaliśmy wybrane gatunki, przedstawicieli Życia na Ziemi, wytwory naszej cywilizacji od pierwszych narzędzi po silniki rakietowe, osiągnięcia nauki i techniki.
 
Tematyka Strefy, pokazane tam artefakty, eksponaty i przeprowadzone pokazy urozmaiciły zakres tematyczny pokazów towarzyszących ERC i zwiększyły także atrakcyjność wydarzenia dla fanów biologii, anatomii, mikroskopów czy historii.
 
Wszystko zobaczyć było można w sobotę 10 września na stoiskach Strefy „Planeta Ziemia” przygotowanych wspólnie przez Stowarzyszenie ExploRes, Stowarzyszenie EKOSKOP, Koło Naukowe Studentów Archeologii UR oraz HammerLand Workshop.
 

Pomysł stworzenia Strefy „Planeta Ziemia” był autorskim projektem Stowarzyszenia „ExploRes”, który powstał dzięki zaproszeniu ze strony Organizatorów ERC do współpracy przy tworzeniu strefy pokazów. 

 

ZOBACZ FILM ZE STREFY "PLANETA ZIEMIA"

 

ZOBACZ ZDJĘCIA ZE STREFY "PLANETA ZIEMIA"