Trzeci już SPiNDay czyli cykliczne wydarzenie organizowane w całej Polsce przez Porozumienie „Społeczeństwo i Nauka” (SPiN), odbyło się w piątkowy wieczór 10 listopada w holu Centrum Innowacji i Transferu Wiedzy Techniczno-Przyrodniczej Uniwersytetu Rzeszowskiego. Głównymi organizatorami wydarzenia były należące do SPiN organizacje: Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy „ExploRes” i Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza oraz Stowarzyszenie „EKOSKOP” i Uniwersytet Rzeszowski, który po raz kolejny udostępnił swoje zasoby.
 
Obchodzony w całej Polsce SPiNDay był świętem edukacji nieformalnej w Polsce a jednocześnie elementem Międzynarodowego Dnia Centrów Nauki i Muzeów Nauki (International Science Center and Science Museum Day – ISCSMD) zorganizowanym wraz z UNESCO przez międzynarodowe organizacje związane z popularyzacją nauki i techniki m.in. ASTC i ECSITE.
 
Przestrzeń holu budynku UR zamieniła się na w Mikro Centrum Nauki bazujące na dostępnej tam Interaktywnej wystawie Eksploratorium, uzupełnionej symulatorami, demonstratorami oaz stoiskami naukowymi. Były pokazy naukowe, mini-warsztaty oraz mikroskopy i preparaty. Głównym punktem programu była prezentacja dotycząca smogu przygotowana przez Stowarzyszenie EKOSKOP. Prelegentem był Mirek Ruszała, który z wielka pasją opowiadał zgromadzonym o zjawisku powstawania smogu oraz o walce z nim. Tematyki smogu dotyczył też specjalny pokaz przeprowadzony przez Kamila Dawidowicza z Instytutu Północnego.  Problem smogu był tematem  przewodnim wydarzenia zarówno w Rzeszowie jak i w całej Polsce.
 
Podczas tegorocznego SPiNDay’a gościliśmy też uczniów z sześciu podkarpackich Klubów Młodego Odkrywcy: „Niutonki”, „Kelwinki” i „Atomki”, ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Kańczudze, "Amperki" ze Szkoły Podstawowej z Sieteszy oraz „Młodzi Programości” i "Pomysłowe Małolaty" ze szkoły Podstawowej nr 11 w Przemyślu, którzy przywieźli do Rzeszowa swoje własnoręcznie wykonane stacje badawcze projektu „Demo”. Młodzi naukowcy przygotowali także szereg doświadczeń związanych z zanieczyszczeniem powietrza.
Pokazy fizyczne i chemiczne zaprezentowały ekipy z Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza. Można też było „polatać” na symulatorze szybowca czy zgłębić tajemnice alfabetu Morse’a. natomiast stoisko EKOSKOPU oferowało zarówno możliwość spoglądania w okular mikroskopu jak i posłuchania głosów zwierząt a nawet kontakt z żywymi przedstawicielami fauny; wężem, pająkiem i całym stadem uroczych karaczanów.

 

Natomiast na wystawie Ekloratorium, która jest wynikiem współpracy Stowarzyszenia ExploRes i Uniwersytetu Rzeszowskiego niepodzielnie panowała matematyka oraz anatomia i fizjologia. Można było wczuć się w rolę nowoczesnego chirurga operującego za pomocą laparoskopu lub poznawać tajemnice DNA i budowy ludzkiej czaszki. Wielu odwiedzających wciągnęły także układanki logiczne.
 
 
Wydarzenie SPiNDay 2017 w PolsceZOBACZ >>>> 
 
ISCSMD 2017 na świecie  - ZOBACZ >>>>
 
 
Relacje w mediach:
 
Radio ESKA                    Gazeta Wyborcza                    Nowiny24                    Nasze Miasto                    TeleexpresExtra