SPiN Day w Rzeszowie, został przeprowadzony w formie imprezy popularnonaukowej pod nazwą ANATOMICA zorganizowanej przez Stowarzyszenie ExploRes we współpracy z Wydziałem Medycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego. Impreza zlokalizowana w nowo otwartym budynku Zakładu Nauk o Człowieku zgromadziła liczne rzesze małych i całkiem dużych Odkrywców, tym razem zainteresowani przede wszystkim naukami o życiu. Szacujemy, że w ciągu 3 godzin imprezy przewineło się ok 400-500 osób.

 

Duże zainteresowanie, jak zawsze wzbudzały modele anatomiczne, przede wszystkim te, które dało się rozłożyć na drobne elementy a potem pieczołowicie składać poznając budowę ludzkiego organizmu. Był więc nasz niezłomny "Włodzimierz Odkrywca", tym razem w towarzystwie starszego kolegi z uniwersytetu, bardziej od Włodka umięśnionego i pokazującego więcej niż Włodek (sic). Oczywiście sporo zabawy było układaniu modelu czaszki i helisy DNA. Uzupełnieniem, był realistyczny model szkieletu człowieka witający przybyłych na imprezę.

 

Dodatkową atrakcją, przy modelu anatomicznym było to, że obsługiwali go animatorzy z Hiszpani odbywający swoje staże EVS w rzeszowskim EKOSKOP-ie. Można było więc nie tylko zapoznać się z budową narządów wewnętrznych człowieka ale także poznać ich angielskie i hiszpańskie nazwy!  Nasi obcojęzyczni animatorzy, Nacho i Jose równie świetnie się bawili razem z dzieciakami. Doskonale, jak zwykle spisali się także pozostali; Ania, Kasia oraz Tomek.

 

Ciekawie było na pierwszym stanowisku. Tam bowiem, odbywały się warsztaty i pokazy, w któych podstawowym elementem eksperymentów był .. SPINACZ biurowy. To akcja obejmująca swoim zasięgiem wszystkie polskie lokalizacje SPiN Day. Każdy z ośrodków przygotował własne pomysły na wykorzystanie spinacza... Dlaczego spinacz? Odpowiedź jest prosta, wszak SPINAMY NAUKĘ ZE SPOŁECZEŃSTWEM... Stoisko obsługiwał Tomek a jego działania ze spinaczami będą jednym z fragmentów filmu o SPiN Day'u jaki powstanie.

 

Jak zwykle fajna zabawa była przy naszym generatorze inżynierii genetycznej - lustrze pasmowym pozwalającym na zabawne łączenie w jedną, dwóch ludzkich twarzy. Spisał się też nowy nasz nabytek, eksponat do badania wzrokowej koordynacji ruchu. Odbył się też krótki konkurs wiedzy ogólnej w którym do wygrania były koszulki ExploRes, gra edukacyjna Prof.Why oraz książki.

 

Wydział Medyczny UR zaprezentował dwa stanowiska diagnostyczne. Jedno z nich umożliwiało wykonanie podstawowych badań , na drugim zaś można było zbadać procentowy skład masy ciała... Ile kto ma tłuszczyku w sobie, ile wody ile mięśni... Nowoczesny przyrząd pomiarowy w mig dostarczał niezbędych danych i choć niektórzy odchodzili z nietęgą miną (ot choćby nasz prezes Tomek Michalski) to zabawa była przednia.

 

Odbył się także ciekawy wykład pod tytułem "Wpływ czynników fizykalnych na organizm człowieka", który wygłosił dr Julian Skrzypiec. Na koniec dnia zaś można było zwiedzić pomieszczenia Zakładu w tym tak tajemnicze jak prosektorium. Oczywiście jest ono jeszcze nie uruchomione i nie było w nim.... no wiecie czego.. ale już w pełni wyposażone w niezbędny sprzęt. To była jedyna okazja na takie zwiedzanie z czego skorzystała pokaźna grupa ochotników. Jedną z nich była przyszła studentka Wydziału Medycznego w Rzeszowie, która już za kilka lat chce właśnie tu studiować medycynę.

 

Zorganizowany przez Stowarzyszenie ExploRes, rzeszowski SPiN Day wspierał przede wszystkim Wydział Medyczny Uniwersytetu, w szczególności pan dziekan dr Julisz Skrzypiec, pan Marek Biesiadecki oraz pozostali pracownicy Wydziału bez pomocy których akcja nie odbyła by się w tak specyficznym i adekwatnym dla tematyki wydarzenia miejscu. Podziękowania należą się także Stowarzyszeniu EKOSKOP oraz Przedsiębiorstwu Informatyki ETOB-RES a także licznym fanom naszej działań, którzy włączyli się w promocję wydarzenia.


 

Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Prezesa Polskiej Akademii Nauk. Patronat medialny sprawował kanał Discovery Science Polska.

 

Wkrótce nasz wkłąd w ogólnopolski SPiN Day zaprezentukemy na forum Porozumienia SPiN i liczymy, ze będzie on zauważalny. Pragniemy, by Rzeszów stale był obecny we wszelkich działaniach związanych z popularyzacją wiedzy w Polsce. Trzymajcie kciuki i do zobaczenia na SPiN day w przyszłym roku.