Paronat medialny:     

 

 

Rzeszowski SPiN Day odbył się w holu budynku A0 Uniwersytetu Rzeszowskiego gdzie utworzone zostało czasowe mini centrum nauki, otwarte dla wszystkich w godz. od 16:00 do 19:00.

 
Lokalnym organizatorem wydarzenia i pomysłodawcą akcji SPiN Day było Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy ExploRes, wspierane przy realizacji przez Uniwersytet Rzeszowski, Stowarzyszenie EKOSKOP oraz Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza. Gościem specjalnym wydarzenia była przemyska Szkoła Podstawowa nr 11.
 
Przez cały czas trwania imprezy do dyspozycji odwiedzających były:

 

  • interaktywna wystawa Eksploratorium składająca się z kilkunastu naukowych eksponatów z anatomii, matematyki i fizyki, stanowiąca zalążek przyszłego centrum nauki, stworzona przez konsorcjum Uniwersytetu Rzeszowskiego i Stowarzyszenia ExploRes (Konsorcjum URiSE),

 

  • demonstratory związane z techniką lotniczą Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza,

 

  • symulatory głosów zwierząt, mikroskopy, preparaty biologiczne i żywe owady na stoiskach Stowarzyszenia EKOSKOP,

 

  • stacje eksperymentalne projektu DEMO ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Przemyślu,

 

  • stoisko Klubów Młodego Odkrywcy "Niutonki" oraz "Atomki" z Kańczugi,

 

  • stoisko pokazowe Fundacji Generator Inspiracji i programu Projektor - Wolontariat Studencki,

 

  • stoisko Koła Naukowego Studentów Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

 

SPiN Day uroczyście otwarto o godz. 16:30 kiedy do zabawy, nauki i poznawania świata zaprosili Prorektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, prof. UR Wojciech Walat oraz Prezes Stowarzyszenia ExploRes Tomasz Michalski.

 

Przez cały wieczór, do dyspozycji odwiedzających były "chmurki komiksowe" przy pomocy których przeprowadzono specjalną akcję Porozumienia SPiN, polegająca na fotografowaniu chętnych z chmurkami na których pojawiały sie hasła zwiazane z popularyzacja nauki czy też akcją SPiN Day w Rzeszowie. Cześć haseł była przygotowana przez organizatorów ale każdy chętny mógł przygotowac własną chmurkę z wymyślonym przez siebie hasłem.

 

Konkurs wiedzy, który odbył sie o godz. 17:00 przyniósł nizwykłe emocje, szczególnie dla jego małych uczestniczek, które dzielnie walczyły z pytaniami. W konkursie wzięły udział trzy dwuosobowe drużyny, skałdajace się z rodziców i dzieci. Tak się jakoś stało, że były to mamy i ich córeczki. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody od Stowarzyszenia ExploRes oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego. Gratulujemy!
 
Kulminacja całego dnia były niezwykłe pokazy naukowe prowadzone przez finalistę ogólnopolskiego konkursu FameLab - Tomka Madeja ze Stowarzyszenia ExploRes, który skoncentrował się na chmurach, i piorunach czyli wysokiemu napięciu.
 
Poniżej relacje zdjęciowe oraz filmowe.... Zobacz co działo się w czwartkowy wieczór 10 listopada w Rzeszowie podczas Międzynarodowego Dnia Muzeów i Centrów Nauki.
 
 

 

... w Polsce                    ... na Świecie