• Ekipa Eksploratorium w komplecie
    Ekipa Eksploratorium w komplecie

Podkarpacki Festiwal Nauki i Techniki w Rzeszowie


 

Sprzymierzone siły Stowarzyszenia ExploRes, firmy Polimedia i Radiolatorium dzielnie wypełniły misję popularyzacji nauki podczas obydwu dni Festiwalu. Na naszym ogromnym stoisku wystawienniczym o powierzchni prawie 130 m kw, któremu nadaliśmy nazwę EKSPLORATORIUM, rozmieściliśmy kilka obszarów tematycznych.

 

Znalazło się miejsce dla chemii, fizyki, biologii z anatomią oraz matematyki. Tuż obok usytuowane zostały warsztaty politechniczne, oraz wystawa modeli kartonowych. Na wielkim ekranie 40 calowego monitora obejrzeć można było trójwymiarowe zdjęcia obiektów kosmicznych. Całość dopełniło wirtualne laboratorium pozwalające na eksperymentowanie na ekranie komputera lub zabawę z dźwiękową tablica Mendelejewa której autorem jest Paweł Pasterz. Zaprezentowalismy również na scenie głównej Festiwalu pokazy związane z aerodynamiką które wykonali Szymek Górny z Marzeną Oczoś a komentował Tomek Michalski. Na stoiskach brylowali animatorzy - studenci Politechniki, Uniwerystetu i uczniowie Liceum Sióstr Prezentek. Wspomogli nas także dr Renata Jurasińska z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz dr Danuta Proszak z Politechniki Rzeszowskiej.

 

Ważnym punktem programu Festiwalu była konferencja w trakcie której przewidziano panel dyskusyjny "Czy nauka musi odbywać się w murach szkolnych" Stworzyło to okazję do zaprezentowania naszych doświadczeń związanych z propagowaniem edukacji interaktywnej realizowanym poprzez pokazy, imprezy, dążenie do budowy Centrum Edukacji Interaktywnej i publikacje w mediach. Prezentację pod nazwą "Odczarowanie nauki" przedstawili wspólnie Tomasz Michalski i Paweł Pasterz.

 

Częścią prezentacji był autorski film pod tytułem "Układ...."  opowiadający o ciekawym eksperymencie w przestrzeni miasta.

 

Zaprezentowano w niej także nowe projekty wg pomysłów Tomasza Michalskiego i Pawła Pasterza, które po raz pierwszy pokazano tak szerokiemu gronu osób z władzami miasta i regionu na czele. Oby udało się zrealizować przynajmniej jeden z nich:

 

1. Cykl imprez w miastach regionu pod nazwą "Dzień Odkrywców z wizytą w....." powiązanych z Interaktywnym Piknikiem Wiedzy.

 

2. Rozmieszczenie w przestrzeni miasta, na wystawach sklepów lub w obiektach użyteczności publicznej interaktywnych eksponatów pod wspólną nazwą "Edustrada" bądź "RealNet".

 

3. Usytuowanie w cześci Trasy Podziemnej eksponatów stanowiących rzeczywistą i/lub wirtualną wizualizacją międzynarodowej listy eksperymentów znanej pod nazwą "Dziesięć najpiekniejszych doświadczeń z fizyki".

 

4. Zbudowanie przy alejce biegnącej wzdłuż Wisłoka ścieżki edukacyjnej będacej wiernym (pod wzgledem wymiarów planet i odległości pomiędzy nimi) modelem Układu Słonecznego w skali jeden do miliarda. Licząca 4,5 km instalacja rozmieszczona byłaby od Starego Cmentarza aż po koniec zalewu.

 

Poniżej film oraz prezentacja z konferencji wraz z opisami powyższych projektów a także mapką ścieżki edukacyjnej.

 

 

 

Prezentacja (do pobrania):