Interaktywna wystawa popularnonaukowa jako pilotażowe przedsięwzięcie tworzonego Centrum Nauki Eksploratorium organizowana jest po raz drugi przez Konsorcjum Uniwersytetu Rzeszowskiego i Stowarzyszenia Upowszechniania Wiedzy ExploRes (URiSE).
Po raz pierwszy partnerem wydarzenia jest Miasto Rzeszów.

 

Wystawa udostępniona będzie w dniach od 18 kwietnia do 30 maja 2015 roku w budynku A-0 Uniwersytetu Rzeszowskiego przy ul. Pigonia 1.

 

Ekspozycja jest kolejnym etapem na drodze do powstania docelowego ośrodka Centrum Nauki Eksploratorium. Składa się z kilkunastu eksponatów prezentujących zagadnienia z różnych dziedzin wiedzy – w stosunku do pierwszej edycji wzbogacono ją o kilka nowych modeli. Pierwsza ekspozycja wystawy odbyła się w październiku i listopadzie 2014 r. Odwiedziło ją prawie 1,5 tys. osób, a relację z wystawy ujrzeć można na stronie: http://bit.ly/1DXBWUJ .

 

Eksponaty wchodzące w skład wystawy przybliżają wiedzę z matematyki, biologii i fizyki. Wśród prawie 20 stanowisk znajdziemy zarówno modele anatomiczna jak i te ukazujące wybrane zjawiska fizyczne: ruch falowy, środek ciężkości oraz zagadnienia z optyki. Będzie można ujrzeć powierzchnie prostokreślne, rozwiązać kilka zagadek geometrycznych, zbudować most wg pomysłu Leonarda da Vinci czy też sprawdzić Pitagorasa za pomocą kierownicy. Wszystkie eksponaty wymagają aktywności odwiedzających. Wiele z nich to prawdziwe zagadki wymagające logicznego myslenia i wyobraźni a niektóre także podstawowej wiedzy o otaczającym nas świecie.

 

Wystawa dostępna będzie dla grup zorganizowanych dla grup zorganizowanych ze szkół oraz dla osób indywidualnych wg następujacego harmonogramu:
 
  • 18.04 (sobota) godz. 9:00 - 13:00  - Dzień Otwarty dla każdego - ZOBACZ RELACJĘ

 

  • 20.04 - 21.05  - wystawa dostępna dla grup zorganizowanych - ZAREZERWUJ TERMIN ODWIEDZIN
  • 25.05 - 28.05 - dni specjalne (dodatkowo)

 

  • 30.05 (sobota) godz. 9:00 - 11:00 - Dzień Otwarty na zakończenie ekspozycji Wystawy.
 
 SERDECZNIE ZAPRASZAMY!