Lekcje z klasą

 


 

Zestawy "Lekcje z klasą" Fundacji "Uniwersytet Dzieci" to wyjątkowe narzędzie dla nauczycieli szkół podstawowych
 
Wg. badań[1]*  91%  absolwentów polskich szkół nie wie, jakie umiejętności społeczne są im potrzebne, by dobrze funkcjonować w społeczeństwie.
 
Według dr Bożeny Kubiczek: ‘Obserwacja rzeczywistości oraz prowadzone badania pokazują, iż polska współczesna szkoła skupia swoją uwagę głównie na przekazywaniu wiedzy i przygotowaniu uczniów do wszelkiego rodzaju egzaminów zewnętrznych stanowiących swoistą „przepustkę” do wyższego etapu edukacyjnego, nie doceniając w pełni roli i znaczenia kompetencji społecznych i obywatelskich w odnoszeniu sukcesu życiowego i zawodowego swoich uczniów.’
 
Jak zatem kształcić kompetencje społeczne i obywatelskie uczniów? Jak sprawić, żeby stali się aktywnymi obywatelami i podejmowali działania na rzecz otaczającej ich rzeczywistości? To trudny temat, z którym ciężko się zmierzyć nie mając odpowiednich narzędzi do pracy.
 
Fundacja Uniwersytet Dzieci wychodzi naprzeciw potrzebom nauczycieli w tym zakresie. Eksperci Fundacji przygotowali wyjątkowe zestawy edukacyjne - "Lekcje z klasą" do pracy z uczniami w klasach I-III oraz IV-VI. Wiedza, jaką uczniowie nabywają w procesie edukacji nie jest jednoznaczna z kształceniem postaw i umiejętności. "Lekcje z klasą" zawierają przetestowane narzędzia do kształtowania kompetencji społecznych uczniów. Dzięki nim dzieci nauczą się nazywać i rozpoznawać emocje, nawiązywać relacje i kreatywnie myśleć (uczniowie klas I-III), a także pracować w zespole, dzielić się zadaniami i wspólnie dążyć do celu (uczniowie klas IV-VI). To umiejętności, które są szczególnie ważne we współczesnym świecie i dorosłym życiu.
 
"Lekcje z klasą" zostały dostosowane do wieku uczniów oraz podstawy programowej. Aż 1000 nauczycieli szkół podstawowych z całej Polski będzie mogło otrzymać darmowy zestaw:
 
 
 
 
Pakiet "Lekcje z klasą" zawierają atrakcyjne narzędzia: m.in. planszę do gry lub pracy projektowej wraz z przydatnymi gadżetami czy przewodnik dla nauczyciela. Z zestawu będzie mogła korzystać cała klasa przez cykl kilku lekcji! To dzięki temu, że każdy zestaw odsyła do kreatywnych i angażujących uczniów scenariuszy lekcji zawartych w serwisie www.scenariuszelekcji.edu.pl.
 
 
W jaki sposób można otrzymać Lekcje z klasą?
Wystarczy, aby nauczyciel zapisał się do akcji, wypełniając formularz:
 
 
Zestawy są bezpłatne dla nauczycieli.
 
Więcej informacji: www.lekcjezklasa.pl 

 

 

 


[1] Badania prowadzone w roku 2012 przez Sosnowieckie Centrum Edukacyjne „Edukator” na zlecenie Ośrodka Rozwoju Edukacji na reprezentatywnej grupie 1020 uczniów i 1060 nauczycieli z 82 szkół 16 województw.  skrót raportu z badań -https://www.ore.edu.pl/wydzialy/rozwoju-kompetencji-spolecznych-i-obywatelskich/2791-relacja-z-konferencji-szkoa-demokracji-szkoa-samorzdnoci-kompetencje-spoeczne-i-obywatelskie-uczniow-i-nauczycieli (Materiały konferencyjne).