IV Forum KMO


 

Warszawskie Centrum Nauki Kopernik, było w dniach 20-21 listopada 2015r  punktem zbornym aktywnych nauczycieli z całej Polski. Odbyło się tam IV Forum KMO, doroczna impreza uczestników międzynarodowego Programu Klubów Młodego Odkrywcy.

 

Koordynatorem programu jest CN Kopernik, natomiast od ubiegłego roku Partnerem Regionalnym jest Stowarzyszenie ExploRes. Więcej o programie oraz roli jaką pełni ExploRes w zakładce KMO.

 

Forum to wydarzenie, którego głównym zadaniem jest wymiana doświadczeń setek Opiekumów Klubów rozsianych po całej Polsce w tym także tych z Podkarpacia. Program Forum obejmował zarówno sesje teoretyczne jak i panele dyskusyjne oraz przede wszystkim warsztaty, podczas których poznać można było metody działania Klubów, zbudować własne pomoce dydaktyczne, sprawdzić własne kompetencje oraz przedyskutować najważniejsze zagadnienia związane z działalnością Klubów oraz perspekty rozwoju Programu.

 

Obecnie Kluby Młodego odkrywcy, których jest już prawie 500 działają w czterech krajach, Polsce oraz na Ukrainie, Białorusi i w Gruzji. Delegacje z tych krajów gościły oczywiście na Forum i aktywnie uczestniczyły w zajęciach.


 

Stowarzyszenie ExploRes jako pierwszy węzeł regionalny o statusie Partnera Programu zaprezentowało swoje osiągnięcia w promocji Programu, koordynacji sieci lokalnej oraz plany na przyszłość. Nasze działania spotkały się z duzym uznaniem "społeczności" KMO. Docierały do nas głosy, iż Kluby z innych regionów też chciałby mieć takiego koordynatora. Miłe to było i pewnie niedługo się spełni. Kolejnym regionalnym węzłem KMO będzie Olsztyn gdzie koordynacją działań zajmie się miejscowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli.

 

Oprócz aktywnego uczestnictwa w sesjach i warsztatach, mieliśmy okazję przeprowadzić liczne rozmowy zarówno z Opiekunami Klubów z całej Polski jak i przede wszystkim rozważaliśmy kolejne etapy rozwoju Programu i naszej w nim roli z pracownikami CN Kopernik odpowiedzialnymi Program. Rysują się ciekawe perspektywy zarówno dla KMO jak i dla nas jako regionalnego koordynatora. Szczegóły wkrótce....

 

Prezentujemy relację fotograficzną z zajęć warsztatowych. Pełna sesja zdjęciowa z IV Forum KMO już niedługo na stronie Pogramu.