Czym jest BIBLIOMANIA?
 
Festiwal Książki i Czytenictwa "BIBLIOMANIA", to weekend podczas, którego książki opanują Rzeszów, festiwal dla fanów książek, ale przede wszystkim dla tych, którzy do czytania nie są przekonani. W trakcie pikniku będzie promowane czytelnictwo w tradycyjnej i nowoczesnej formie. Jednocześnie wydarzenie będzie wędrówką po historii książek - od starodruków przez Guteneberga po współczesne formy, jak audiobooki i czytniki elektroniczne. Każdy od najmłodszych do najstarszych znajdzie coś dla siebie.

 

 
Jak będzie to wyglądać w praktyce?


Impreza składać się będzie z części głównej oraz kilku dodatkowych wydarzeń.

 

Część główna wydarzenia, w formie otwartego dla wszystkich pikniku odbędzie się jednego dnia (sobota) w dobrze dostępnym miejscu miasta (np, al. Lubomirskich, plac AK, fosa Zamku), a trwać będzie ok 5-6 godzin.

 
Wydarzenia dodatkowe będą odbywać się w wytypowanych miejscach
w dniu wydarzenia głównego lub w dniach przed nim, pełniąc jednocześnie funkcje promocyjne. Program imprezy będzie obejmować działania różnego typu (ekspozycje, inscenizacje, prezentacje, konkursy, warsztaty, spotkania autorskie). Tematyka wydarzeń imprezy obejmować będzie zarówno literaturę, jak i obszary pokrewne; język, pismo, druk, zarówno w ujęciu historycznym, jak i geograficznym.
..............           
 
 
Przestrzeń imprezy podzielona będzie na strefy tematyczne wg typów działań. Centralna strefa imprezy w formie sceny oraz niewielkiej widowni pełnić będzie rolę miejsca konkursów, prezentacji i inscenizacji. Pozostałe, planowane strefy imprezy to:
 • Strefa wystawiennicza: gdzie swoje ekspozycje przedstawią wydawnictwa, drukarnie, archiwa.
 • Strefa interaktywna: gdzie odbywać będą się pokazy, prelekcje, warsztaty i inne działania włączające odwiedzających. Tematyka działań związana będzie z historią i geografią pisma, języka i druku. Udostępnione będą także ekspozycje artefaktów związanych z rozwojem pisma i druku.
 • Strefa (strefy) spotkań: gdzie przeprowadzane będą wywiady i panele z udziałem literatów, prezentacje twórczości (tematyczne, autorskie).
 
          
fot.  "Dzień Odkrywców" - plenerowa impreza edukacyjna
 
 
Planowane działania obejmują następujące typy przedsięwzięć:
 • Ekspozycje: nowości wydawnicze i oferty wydawnictw – wystawców, autorskie wystawy twórców i grup literackich, ekspozycje historyczne (książki, komiksy, mapy, starodruki, narzędzia drukarskie, przybory piśmiennicze itp.), nowoczesne technologie – technika komputerowa, czytniki e-booków, audiobooki, sprzęt i oprogramowanie.
 • Pokazy i warsztaty: pismo historyczne, warsztaty pisania hieroglifami, pismem klinowym, ewolucja pisma, kaligrafia, historia druku, drukowanie, maszyny drukarskie, pismo i języki innych kręgów kulturowych (Japonia,Chiny itp.)
 • Konkurs główny: wizualizacja i przedstawienie postaci literackiej. Uczestnikami konkursu będą szkoły, domy kultury, organizacje oraz osoby indywidualne. Przedmiotem konkursu będzie „przebranie się” za jedną z postaci literackich oraz (np. w finale konkursu) odegranie krótkiej scenki z udziałem odtwarzanej postaci. Punktowane będzie jak najbardziej wierne odtworzenie stroju i osobowości danej postaci. Opcjonalnie, na zakończenie konkursu przeprowadzony będzie ulicami miasta „korowód” postaci literackich.
 • Spotkania autorskie i prezentacje: cykl spotkań z zaproszonymi gośćmi, który odbywał się będzie na scenie głównej lub w innej lokalizacji, jako impreza towarzysząca.
 • Inscenizacje: krótkie (5-10 min) spektakle oparte na fragmentach dzieł literackich, które odbędą się na scenie głównej, a jej wykonawcami będą zgłoszone wcześniej grupy nieprofesjonalnych aktorów.
 • Zabawy i atrakcje dla małych dzieci: warsztaty rysowania (lub kolorowania) komiksów, czytanie bajek itp,
 
 
                                     

 
Planowana jest również realizacja następujących przedsięwzięć specjalnych:
 • Technosfera: wydzielony obszar do odsłuchiwania audiobooków oraz prezentacji innych, nowoczesnych nośników treści literackich,
 • Wymiennikoteka (nazwa robocza): wydzielony obszar przeznaczony dla osób, które chcą wymienić się posiadanymi książkami,
 • Nocne czytanie na murach (nazwa robocza): wydzielony obszar przestrzeni publicznej, gdzie na odpowiedniej ścianie wyświetlane będą fragmenty tekstów literackich,(impreza towarzysząca),
 • Audiobusy: prezentacje fragmentów książek i poezji na ekranach w autobusach i pozostawienie różnych tematycznie książek dostępnych dla pasażerów,
 • Wielka księga przez mieszkańców pisana, czyli każdy może pisać: wielka księga (dosłownie 1mx1m) znajdująca się w centrum terenu wystawienniczego do której każdy może: dopisać kolejne zdania do historii napisanej przez poprzedników lub wypisać swoje ulubione cytaty z książek lub wierszy,
 • Kino na trawce: darmowe plenerowe pokazy filmów fabularnych, będących ekranizacjami znanych arcydzieł literatury światowej.

 
Głównym organizatorem Festiwalu Książki i Czytelnictwa  BIBLIOMANIA będzie Stowarzyszenie ExploRes we współpracy z partnerami projektu.
  
Festiwal Książki i Czytelnictwa  BIBLIOMANIA został zgłoszony do realizacji
w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2017
 
 
 

BIBLIOMANIA

Projekt nr 61

Zadanie w kategorii III

 
 
 

 

 

 ZAGŁOSUJ - Poniżej wypełniona karta do głosowania.

Pobierz, wydrukuj, podpisz a następnie złóż swój głos zgodnie z informacjami podanymi na stronach Urzędu Miasta.